اخبار

چابهار ظرفیت مناسبی برای فعالیت شیلاتی واستقرار واحدهای صنعتی دارد

چابهار ظرفیت مناسبی برای فعالیت شیلاتی واستقرار واحدهای صنعتی دارد
به منظور بررسی و هم اندیشی در خصوص رفع مشکلات تعاونی های صید و صیادی شهرستان های چابهار و کنارک، نشستی با حضور سید حمید کلانتری، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هیئت همراه، مهرداد جهاندیده مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و مدیران شرکت های تعاونی صید و صیادی شهرستان های چابهار و کنارک برگزار شد. معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و دسترسی به آب های آزاد برای صادرات کالاهای تولیدی، ظرفیت مناسبی در زمینه فعالیت شیلاتی و استقرار واحدهای صنعتی، تولیدی، فولاد و پتروشیمی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان؛ سید حمید کلانتری در ادامه این نشست افزود:  فعالیت کارخانه ها و واحدهای صنعتی علاوه بر سودآوری برای صاحبان آنها، بخش عظیمی از مشکل بیکاری را مرتفع و افراد زیادی در این واحدها می توانند مشغول به کار شوند.  کلانتری بیان کرد: تعاونی های صیادی و صیادان چابهار و کنارک کیلومترها برای اشتغال و کسب روزی حلال در شب و روز و خطرات فراوان و توفان ها به دریا می روند تا بتوانند حاصل دسترنج خود را به بازار عرضه کنند.
وی ادامه داد: باید مشکلات برخی تعاونی های کشور در زمینه های مختلف بررسی شود چرا که تولید و فعالیت خوب ندارند و در کار خود موفق نیستند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت موظف است بر اساس رعایت اصل 44 کارها را با اولویت به تعاونی ها واگذار کند.
کلانتری تصریح کرد: دولت تولید کننده و تصدی گر خوبی نیست و باید زمینه حضور و فعالیت تعاونی ها را در کارها فراهم کند و فقط کار پشتیبانی و حمایت از تولید را برعهده داشته باشد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فعالیت 37 تعاونی صیادی در حوزه شیلات چابهار و کنارک چشمگیر است به طوری که این تعاونی ها در سال گذشته توانسته اند بیش از 230 هزار تن صید داشته باشند و رتبه نخست کشور را کسب کنند.
کلانتری افزود: تعاونی های صیادی سیستان و بلوچستان باید به فکر ایجاد کارخانه و فرآوری ماهی باشند تا سود بیشتری بدست آورند.
وی آموزش های لازم به صیادان و تامین سرمایه در گردش تعاونی صیادان را خواستار شد و بیان کرد: بانک ها در این زمینه با صیادان مشارکت کنند تا به افزایش صید منجر شود.
کلانتری بر حل مشکل تعاونی صیادان تاکید کرد و مشارکت دستگاههای اجرایی را برای چابک سازی تعاونی ها خواستار شد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: با وجود منطقه آزاد، بندر و شیلات، چابهار نباید افراد کم درآمد داشته باشد و مردم آن با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم کنند و هزاران نفر بدون امکانات حاشیه نشین باشد.
کلانتری افزود: محور اقتصاد چابهار بعد از منطقه آزاد فعالیت های شیلاتی است که باید مسئولان به آن توجه جدی داشته باشند.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های صید و صیادی این استان اظهار داشت: فعالیت بیش از 24 هزار صیاد در حوزه چابهار و کنارک سبب شده تا 70 تا 80 درصد تن ماهیان کشور در این منطقه تولید و صادر شود.
هدایت الله میرمرادزهی با بیان اینکه هشت اسکله صید و تخلیه ماهی، 100 کارخانه فرآوری و بسته بندی ماهی و میگو، چهار موج شکن و 2 هزار و 400 لنج و قایق در چابهار و کنارک وجود دارد، خاطرنشان کرد: 42 درصد صید در آب های اقیانوسی سیستان و بلوچستان انجام می شود.
وی افزود: بیش از چهار هزار هکتار زمین قابل کشت میگو در منطقه گواتر چابهار وجود دارد که امسال بیش از 570 تن میگو از آن برداشت و به داخل کشور و چند کشور خارجی صادر شده است.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان  ادامه داد: ظرفیت بالایی برای فعالیت در حوزه شیلات سیستان و بلوچستان وجود دارد به طوری که با برنامه ریزی، مدیریت، اقدام عملی و آماده سازی زیرساخت ها می توان اقتصاد و اشتغال بیش از 80 درصد جمعیت این استان را فراهم کرد.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.


 

 

انتهای پیام/

۲۲ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۱۳
روابط عمومی اداره کل تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید