اخبار

سمینار آموزشی پیشگیری از عوامل اعتیاد در محیط کار ویژه مسئولین خانه‌های بهداشت کارگری سیستان و بلوچستان برگزار شد

سمینار آموزشی پیشگیری از عوامل اعتیاد در محیط کار ویژه مسئولین خانه‌های بهداشت کارگری سیستان و بلوچستان برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سیستان و بلوچستان، سمینار آموزشی با موضوع پیشگیری از عوامل اعتیاد در محیط کار، ویژه مسئولین خانه‌های بهداشت کارگری استان با حضور مهرداد جهاندیده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مرعشی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و جمعی از مسئولین خانه‌های بهداشت کارگری استان با مشارکت این اداره کل، سازمان بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در محل سالن کنفرانس این اداره کل برگزار شد.
در این سمینار جهاندیده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به تأثیر اعتیاد به‌عنوان پدیده شوم در محیط‌های کار، اظهار داشت: اعتیاد یکی از ضرورت‌ها و مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی است و همچنین بزرگ‌ترین تهدید در مقابل رشد و توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و شکوفایی استعدادها و سرمایه‌های فکری و ظهور خلاقیت‌های انسانی در جامعه هدف کارگری به‌ویژه رشد جوانان است.
وی افزود: یکی از محیط‌هایی که در صورت عدم مراقبت در معرض این آسیب قرار می‌گیرد، واحدهای صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی می‌باشند که منتج به از دست رفتن نیروی کار ماهر، کاهش تولید و زمینه‌ساز بروز حوادث ناشی از کار می‌گردد.
جهاندیده با اشاره به‌ضرورت توجه به کیفی سازی و استانداردسازی خدمات خانه‌های بهداشت و جایگاه ویژه آن در محیط‌های کاری، گفت: بهداشتیاران خانه‌های بهداشت کارگری به‌عنوان سفیران سلامت، نقش تعیین‌کننده و مهمی در صیانت از نیروی کار در واحدهای کارگری دارند و لازم است از ظرفیت و توان خود در جهت پیشگیری و آشنایی نیروهای کار با معضل اعتیاد استفاده نمایند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بابیان اینکه سلامت جسمی و روحی کارکنان زمینه‌ساز سلامت عمومی است، افزود: اعتیاد در محیط کار علاوه بر ایجاد عوارض ناخوشایند بر سلامت زندگی فرد، می‌تواند در عملکرد شغلی افراد نیز مشکلات جدی به وجود آورد و سلامت عمومی را خدشه‌دار کند.
در ادامه این سمینار مرعشی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بابیان اینکه، پیشگیری از اعتیاد در مقایسه با درمان و اقدامات بازتوانی به‌مراتب آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است، گفت: پژوهش درزمینهٔ اعتیاد تلاشی است جهانی که بنا به توصیه‌های سازمان‌های بین‌المللی و برنامه‌های ابلاغی سیاست‌گذاران نظام، بررسی، تهیه و تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شده است.
وی افزود: در دنیا بالغ‌بر 200 میلیون فرد معتاد و همچنین ده میلیون نفر در گردونه مواد مخدر فعالیت حرفه‌ای دارند. که تجارت مواد افیونی مقام سوم در کسب سود و درآمد را دارد. کشور ما و مشخصاً این استان با توجه به مجاورت با بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده مواد مخدر در جهان به‌مراتب ضریب آسیب‌پذیری بیشتری دارد و نیاز است در این خصوص تعامل و همکاری بهتری بین دستگاه‌های تأثیرگذار در پیشگیری و درمان صورت پذیرد.
در ادامه امیرجهانشاهی مدیر اجتماعی این اداره کل با ابراز خرسندی از اینکه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد به همت مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌صورت یک مسئله مهم اجتماعی درآمده، که نشان از عزم و جدیت در برخورد با مواد مخدر و پیشگیری از شیوع آن دارد، گفت: این اداره کل با توجه به تکالیف معین‌شده، اقدامات خوبی در راستای فعالیت‌های فرهنگی پیشگیری از مواد مخدر و نیز برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این خصوص در سراسر استان داشته است.
۱ دی ۱۳۹۴ ۱۱:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید