اخبار

نشست کارگروه تخصصی اشتغال در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد

نشست کارگروه تخصصی اشتغال در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان سیستان و بلوچستان، نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان با حضور خانم اربابی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار، مهرداد جهاندیده مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان و دیگر اعضاء این کارگروه در محل سالن جلسات دفتر ایشان برگزار شد.
در این نشست خانم اربابی رئیس کارگروه تخصصی اشتغال استان با اشاره به اینکه، رویکرد دولت تدبیر و امید در بحث مشاغل تغییر کرده و بر اساس این رویکرد، اشتغال با استخدام رسمی و دولتی به هیچ وجه مترادف نیست، اظهار داشت: در شرایط فعلی و با توجه به شرایط موجود نیاز است، جوانان و افراد جویای کار را به سمت کارآفرینی هدایت کنیم تا تبدیل به یک فعال اقتصادی شوند.
اربابی وظیفه اصلی کارگروه تخصصی اشتغال استان را تعیین کردن مسیر مشخصی برای اشتغال در استان عنوان کرد و گفت: در استان مزیت‌های اقتصادی بی‌شماری داریم که شناسایی‌شده است و لازم است در این کارگروه در قالب طرح‌های کاربردی آن‌ها را ارائه کنیم.
وی با پیشنهاد برگزاری ماهانه جلسات کارگروه و حضور فرمانداران شهرستانها در جلسات آتی کارگروه، افزود: یکی از مصوبات مهم کارگروه باید بازنگری و به‌روزرسانی سند اشتغال، مبتنی بر آمایش سرزمین باشد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار بابیان اینکه، معتقد هستم که باید رویکرد کارگروه ازآنچه است به سمت اشتغال تغییر پیدا کند، گفت: اگر رویکرد اعضاء کارگروه، کارآفرینی باشد، برنامه‌هایی که ارائه می‌شود هم قطعاً بر محور کارآفرینی و اشتغال استوار خواهد بود.
اربابی با اشاره به ظرفیتهای خوب صندوق کارآفرینی امید با دارا بودن منابع مالی ارزان و نگاه ویژه مدیران ارشد این صندوق در مرکز کشور نسبت به استان، افزود: حضور بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری در شهرستانها نیز میتواند برای رشد و توسعه خلاقیتها در میان جوانان در ایجاد اشتغال و رشد کارآفرینی تاثیر بسزایی داشته باشد.
جهاندیده مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان نیز در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت کمیته کارگروه تخصصی اشتغال، اظهار داشت: در شش‌ماهه نخست سال جاری تعداد 636 طرح با مبلغ چهل میلیارد و چهارصد و هشتادوپنج میلیون ریال توسط بانک‌های عامل شامل ملی، رفاه کارگران، توسعه تعاون، تجارت و ملت پرداخت‌شده است.
جهاندیده افزود: کل مبلغ پرداختی مشاغل خانگی در سال 93 برای 1673 طرح (نفر) مبلغ 77 میلیارد ریال بوده که در دستگاه‌های اجرایی و متولی به ترتیب کمیته امداد حضرت امام (ره)، بهزیستی و فنی و حرفه‌ای و در بین بانک‌های عامل ملی، توسعه تعاون و صادرات بالاترین عملکرد را داشته‌اند.
وی ادامه داد: در سال 94 پس از رایزنی‌های متعدد تا این لحظه مبلغ یک‌صد و چهل میلیارد ریال اعتبارات مشاغل خانگی به استان تخصیص‌یافته که از این حیث استان هفتم کشور به شمار می‌رویم.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان بابیان اینکه، در طی 6 ماهه اول سال جاری تعداد 17 جلسه کمیته کارشناسی کارگروه تخصصی اشتغال استان تشکیل‌شده است، گفت: 50 طرح مشکل‌دار در این جلسات موردبررسی قرارگرفته‌اند و همچنین در این مدت کمیته‌های اشتغال شهرستان‌های تابعه استان نیز به‌طور مستمر تشکیل شده است.
جهاندیده با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها در مقوله اشتغال به‌ویژه برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی عدم تناسب رشته‌های تحصیلی با نیاز بازار کار و بیگانگی این قبیل فارغ‌التحصیلان با مبانی عملی اشتغال به شمار می‌رود، افزود: پس از انجام کارهای کارشناسی مختلف در دو سطح ملی و استانی طرحی را معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باهدف ترویج و توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با عنوان برنامه توانمندسازی، اشتغال پذیری و کارآفرینی دانشجویان «تاک دانش» در دست اقدام دارد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان گفت: تاک دانش عبارت است از مجموعه‌ای از اقدامات منسجم که به آشنایی گسترده و عملی دانشجویان با بازار کار و ایجاد تعامل سازنده و کارآمد بین دانشگاه و بازار کار منجر خواهد شد و انتظار می‌رود اعضاء کارگروه ظرف مدت یک هفته نقطه نظرات خود را ارسال کنند.
در ادامه این نشست دیگر اعضاء کارگروه تخصصی اشتغال استان هم به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
۲۱ مهر ۱۳۹۴ ۱۴:۲۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید