اخبار

گزارش سفر استانی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به استان سیستان و بلوچستان

گزارش سفر استانی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به استان سیستان و بلوچستان
گزارش سفر استانی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به استان سیستان و بلوچستان
 

وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی در نخستین سفرکاری خود به سیستان وبلوچستان باحضور در گلزار شهدای زاهدان با آرمان های شهدا و امام راحل تجدید بیعت کرد.دکتر علی ربیعی با حضور در گلزار شهدای شهرزاهدان طی مراسمی باحضور مدیران استانی با اهدای یک شاخه گل به مقام شامخ شهداء ادای احترام و با آرمان های شهداء و امام شهداء تجدید میثاق کرد.وی دراین مراسم گفت :سرافرازی و استقلال و عظمت ایران اسلامی در دنیا مرهون مجاهدت های امام راحل و مقام معظم رهبری و همچنین خون های پاک شهدا است.

وی گفت :مسئولیت و رسالت مدیران و دولتمردان نظام اسلامی در برابر این ایثار گری ها بسیار سنگین و خطیر است.

وزیر تعاون ،کار ورفاه پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدا هدف از سفر خود به سیستان و بلوچستان را بررسی رئوس کاری و وضعیت اشتغال استان و تعاونی های موجود عنوان کرد و گفت:دولت جدید نگاه ویژه ای به معیشت و حل مشکلات اقتصادی مردم  به ویژه در مناطق محروم دارد.

دکتر علی ربیعی در نشست کار گروه اشتغال س و ب اظهار داشت :امروز به سیستان و بلوچستان سفر کرده ایم تا سلام دولت تدبیر و امید را به شما برسانیم و بگوئیم توازن و محرومیت زدایی شعار ماست.وزیر تعاون ،کار ورفاه اجتماعی بیان کرد :دولت تدبیر و امید در کنار شماست هرچند شما بهتر می دانید در کشور هم تورم داریم و رکود ودر این شرایط به هر کدام از این دو بخش توجه کنیم در بخش دیگری به مشکل برمیخوریم.

این مسئول ادامه داد هم اکنون در کشور زمینه مواد غذایی بالای 60 درصد تورم ،رشد اقتصادی کشور منفی است و س و ب نیز جزو13 استان دارای رشد منفی است.

وی اذعان داشت:در بخش نفت امیدواریم با ایستادگی در برابرتحریم ظالمانه موفق عمل کنیم چراکه ایستادگی در برابر این ظلم در کشورتدبیر می خواهد. دکتر ربیعی با بیان اینکه افزایش تولید ملی و عدم وابستگی به واردات دو عنصراصلی  اقتصادمقاومتی است: گفت در زمینه اقتصاد مقاومتی چند سال عقب هستیم .

دکتر ربیعی افزود : در شرایطی که نباید واردات داشته باشیم ،بیش ازحدواردات صورت گرفت و نقدینگی کشور طی 10سال گذشته 10 برابر شد.

این  مسئول اعلام کرد:این حجم نقدینگی از نظر شاخص های اقتصادی منفی است اگر تدبیر شود همین پول را میتوانیم به بخش سرمایه گذاری بکشانیم.وی با اشاره به هفته دولت اضافه کرد:رجایی واقعی باید در جامعه باقی بماند،وقتی شهید رجایی گفت من کاسه بشقاب فروش بودم بخشی از جامعه آن را نپسندید اما ای کاش افتخار کنیم که کاسه بشقاب فروش هستیم.

دکتر ربیعی با اشاره به انتخابات ،چندین پیام را محور اصلی انتخاب مردم عنوان کردو گفت:مردم کماکان دلبستگی خود را در داخل کشور و به صندوق های رای می بینند و با نتایج انتخابات  مردم روحی تازه گرفتند.

وی به فرمایش مقام معظم رهبری در مورد انتخابات اشاره کرد و گفت:نتایج انتخابات حق الناس ، این رای طبق فرمایش مقام معظم رهبری یک انقلاب فکری بود که کمتر به آن پرداخته شد.این مسئول ادامه داد:این مفهوم در مشارکت مدنی مفهوم غربی ندارد،اگر فرصت شود چند مقاله در این باره خواهم نوشت

دکتر ربیعی اذعان داشت :یک پیام دیگر انتخاب دکتر روحانی این بود که محورهای عمده دکتر روحانی توازن در منطقه بود واین پیام را ما باید اجرا کنیم.وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود :در ایران احترام متقابل به همه ایرانیان سرلوح کار مسئولان است و ما شهرونددرجه یک و دو نه در قانون اساسی و نه در دین اسلام داریم.

وی با اشاره به نشست کار گروه اشتغال سیستان وبلوچستان گفت: در مورد جلسه امروزو بحث اشتغال سیستان و بلوچستان  سه سیاست مشاغل خانگی ادامه خواهد داشت البته سیاست بنگاه های زود بازده و خرد خوب بود در همه دنیا تجارب و نتایج خوبی به بار داشت ولی ما بد اجرا کردیم و پول آن به بخش مسکن رفت.

دکتر ربیعی با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگ این بنگاه ها هزینه های پرت زیاد داشت ،افزود:متاسفانه با استراتژی غلط این بنگاه ها اجرا شد.وی در زمینه بازارچه مرزی سیستان و بلوچستان گفت:ریسک سرمایه گذاری در این استان بالاست اما اینها به سیاست های بزرگ نیاز دارد.این مسئول اضافه کرد:تعهد سیستان و بلوچستان برای ایجاد 39 هزار شغل در سال جاری تعهد مناسبی است.وی گفت :پایه های آماررا طوری  تغییر داده ایم که به تعبیری ،هرکس لحاف تشک خود را تغییر می داد شاغل محسوب می شد.

این مسئول ادامه داد:در صنایع نساجی در ایران سیاست درستی نداشتیم،بافت بلوچ ایرانشهر یک برند معتبر در ایرانشهر بود که مشکلات آن باید حل شود که دستور کار خواهد بود.

وی به برطرف کردن مشکلات ترانزیت نیز تاکید کرد و گفت:حتما با آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مورد بحث های اقتصادی س و ب صحبت خواهم کرد واز ایشان برای حضور در این استان دعوت میکنم.

دکترعلی  ربیعی در حاشیه برگزاری هشتمین جشنواره تعاونی های برترسیستان و بلوچستان که با حضور استاندار و جمعی از مسئولان دستگاه های اجرایی در تالار اجتماعات اداره کل تعاون برگزار شد اظهار داشت:طبق برنامه چشم انداز 20 ساله  سهم تعاونی ها در اقتصاد کشور باید به رقم 25 در صد برسد که طبق مطالعات انجام شده سهم تعاونی ها کمتراز 5درصد است. وی از تعاونی ها بعنوان فرصتی به منظور هدایت و افزایش سرمایه های اجتماعی یاد کرد و گفت :تعاونی ها یکی از مسیر های مهم در راستای افزایش سرمایه های اجتماعی هستند باید در فرهنگ دینی جامعه نهادینه شوند.دکتر ربیعی در جمع اعضای هیئت تعاونی های برتر استان بابیان اینکه آمار تعاونی ها در استان های محروم به واقعیت نزدیک تر است افزود :برای رسیدن به رقم 25 درصدی سهم تعاونی ها در اقتصاد کشور مسیر بسیار طولانی راباید طی کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان در انتخابات امسال بالاترین میزان رای و حمایت از رئیس جمهور را داشته ،افزود از همین رو مسئولیت دولت یازدهم در قبال این استان و توجه به خواسته های مردم بسیار سنگین است.

دکتر علی ربیعی در این مراسم گفت: درآسیب شناسی که برای تعاونی ها انجام دادیم ،سیاست ما اهمیت دادن به معاونت تعاون است.

 دکترربیعی با بیان اینکه زیر ساخت های پولی و مالی را باید پدید بیاوریم ،گفت:زیر ساخت های حقوقی را باید ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه باید در زمینه کار ، تلاش و تعاون در کشور فرهنگ سازی شود گفت:باید به فرهنگ تعاون از ابتدا پرداخته شود.دکتر ربیعی ادامه داد تعاونی های مرز نشینان سیستان و بلوچستان بزرگترین و بهترین تشکل استان است که مشکلاتی در تقسیم سود  و بدهی های مالیاتی دارند که رفع میشود.

وزیر تعاون ،کار ورفاه اجتماعی گفت :امروز کشور ما تشنه فعالیت اقتصادی سالم و ایجاد اشتغال برای جوانان است.

دکتر ربیعی اظهار داشت داشت: دولت یازدهم ایجاد اشتغال را فقط به عنوان یک شعار مطرح نکرده و بابرنامه وارد میدان شده است.وزیر تعاون ،کار ورفاه اجتماعی اذعان داشت :سیاست مشاغل خانگی ادامه خواهد داشت البته سیاست بنگاه های زود بازده و خرد خوب بود در همه دنیا تجارب ونتایج خوبی به بار داشت ولی مابد اجرا کردیم و پول آن به بخش مسکن رفت.این مسئول اضافه کرد :تعهد سیستان و بلوچستان برای ایجاد 39 هزار شغل در سال جاری تعهد مناسبی است.وی ادامه داد سرمایه گزاری در مناطق محروم از الویت های دولت تدبیر و امید است.

دکتر ربیعی گفت :نیروهای بیکار جویای کار می توانند با تشکیل تعاونی های مختلف و ادغام سرمایه های فکری ومادی ونیز تبدیل سرمایه های کوچک به سرمایه های کلان بسیاری از نیازهای خود ازجمله  اشتغال را به  فعالیت های گروهی خودشان برآورده سازند.

وی افزود :اقتصاد مقاومتی کشور ضعیف شده باید در خیلی از مواد خوراکی میزان مصرف بسیار زیاد است.

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد:در بخش نفت امیدواریم با ایستادگی در برابر تحریم ظالمانه موفق عمل کنیم چرا که ایستادگی در برابر این ظلم هم در کشور تدبیر میخواهد.دکتر ربیعی بابیان اینکه افزایش تولید ملی و عدم وابستگی به واردات دو عنصر اصلی اقتصاد مقاومتی است،گفت:در زمینه اقتصاد مقاومتی چند سال عقب هستیم.

باوجود درآمدهای ارزی هنگفت ،رشد اقتصادی کشور منفی است،پول نفت با واردات میوه های خارجی برسر سفره مردم آمد.وزیر تعاون ،کار ورفاه اجتماعی  بابیان اینکه در آمدهای ارزی در طی سال های گذشته و در تاریخ این کشور بی نظیر بوده است گفت: بااین وجود رشد اقتصادی کشور منفی است.

 دکترعلی ربیعی در پایان سفر سه روزه خود به سیستان و بلوچستان در جمع خبر نگاران و اصحاب مطبوعات اظهار داشت: از کودکی یادم نمی آید که سیب کشور شیلی یا انگور مصری در ایران خورده باشیم اما در طی سال های گذشته پول نفت تبدیل  به میوه های خارجی و کالاهای وارداتی شد و بر سر سفره مردم قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه رشد منفی اقتصاد و تورم را نمی توان تنها به تحریم ها ارتباط داد بیان داشت:بخش اعظمی از مشکلات فعلی در اقتصاد کشور عدم مدیریت صحیح برروی درآمد و نحوه هزینه کرد آن است. 

    وی با بیان اینکه در شرایط موجود تورم ورکود درهم پیچیده شده است ادامه داد:باوجود پشت سر گذاشتن نیمی از سال جدید اما بخش اعظمی از در آمدهای دولت محقق نشده است و لذا تا پایان سال انتظار میرود شرایط به شکل حاضر پیش  برود

دکتر ربیعی با تاکید بر اینکه ناچار به اصلاح قانون هستیم گفت:بااین بودجه تعیین شده نمیتوان اشتغالی در کشور ایجاد کرد.

وزیر تعاون اضافه کرد:مشکلات و موانع پیش روی تولید و اشتغال در کار گروهی با حضور صاحبنظران اقتصادی در حال بررسی  و برنامه ریزی است تا بتوان در طی مدتی کوتاه و ضرب الاجل 100روزه به برخی از مشکلات فائق آمد .دکتر ربیعی  بابیان این مطلب که به هیچ وجه از شرایط موجود ناامید نیستیم به خبر نگاران گفت:باامید و تدبیر یکی از اصلی ترین وظایف دولت را که حل مشکلات تولید و ایجاد اشتغالزایی در کشور است رفع خواهیم کرد .

زیر ساخت های سیستان و بلوچستان آماده نیست

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین  در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت:متاسفانه زیرساخت های سیستان و بلوچستان برای تولید و اشتغالزایی آماده نیست و به دلیل عدم سودآوری مناسب و مقرون به صرفه نبودن تولید لذا بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری در این منطقه نیست.دکتر ربیعی نرخ بیکاری در این استان رابالای 30 درصد عنوان کرد وگفت:سیستان و بلوچستان در میان استان های دیگر  کشوربالاترین نرخ بیکار در بین جمعیت جوان دارد.

وی بااشاره به ظرفیت بازارچه های مرزی اظهار داشت:بازارچه های مرزی و ظرفیت اشتغال و بکار گیری افراد جویای کار در مرزها ایده بسیار درستی بود که در ابتدا از بازارچه میلک در شهرستان زابل در کشور آغاز شد.وی گفت با استفاده از ظرفیت این بازارچه ها میتوان بخشی از صادرات و واردات کشوررا تقویت کرد و بر تامین امنیت و معیشت مردم افزود.

وی گفت : خیلی متاسفیم  که برای یک گالن سوخت قاچاق برخی از هموطنان ما جان خود را در این استان از دست می دهند.

وزیر تعاون حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی  و تعاونی هارا راهگشای رفع بیکاری دانست و گفت :در حال حاضر کشورهای چین و اندونزی به طور شاخص بخش اعظمی از صادرات و درآمدهای ارزی ناشی از آن را مدیون حمایت از صنایع دستی و مشاغل خانگی هستند.

ربیعی 1

ربیعی 6

ربیعی 8

ربیعی 7

ربیعی 5

ربیعی 3

ربیعی 2

ربیعی 4

۲۵ آذر ۱۳۹۲ ۱۱:۴۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید