اخبار

تشدید فعالیت گشت های بازرسی برخورد با اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی در سیستان و بلوچستان

تشدید فعالیت گشت های بازرسی برخورد با اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی در سیستان و بلوچستان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان از تشدید فعالیت گشت های مشترک بازرسی به منظور برخورد با اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی در این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان؛ مهرداد جهاندیده افزود: بر اساس ماده 120 قانون کار، اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه اولا دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و ثانیا مطابق قوانین و آئین نامه های مربوطه، پروانه کار دریافت کنند.
وی تاکید کرد: لازم است تا مدیران واحدهای کارگاهی، کارخانه ها، اصناف و ادارات از بکارگیری اتباع بیگانه غیر مجاز بعنوان نیروی کار خودداری کرده و در صورت نیاز به تخصص کارگر خارجی، برای اخذ مجوز از مجاری قانونی نسبت به دریافت پروانه کار اقدام کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه با بیان اینکه بازرسان کار این اداره‌ کل در هفت ماهه گذشته از سال،  657 مورد بازرسی از واحدهای کارگری، صنعتی و خدماتی سراسر استان انجام دادند، گفت: در پی این بازدیدها، 222 کارگر خارجی فاقد پروانه کار شناسایی شدند.
جهاندیده افزود: با توجه به اینکه بعد از شناسایی اشتغال غیرمجاز اتباع بیگانه در استان، در مرحله نخست رویکرد این مجموعه جایگزینی نیروی کار ایرانی است، در این مدت 87 نیروی کار ایرانی جایگزین نیروی کار غیرمجاز بیگانه شدند.
وی اظهار داشت: همچنین در این مدت حدود یک میلیارد و 485 میلیون و 50 هزار ریال جریمه در زمینه استفاده غیرمجاز از اتباع بیگانه به کارفرمایان آنها ابلاغ شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یادآور شد: با توجه به تعیین حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۸۸۵ هزار و ۱۶۵ ریال، مطابق با بند ج ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از درآمدهای دولت، هر کارفرمایی که به صورت غیر مجاز از نیروی کار خارجی استفاده و یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام کند، به ۵ برابر حداقل دستمزد یعنی ۴ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۸۲۵ ریال برای هر روز اشتغال جریمه می شود.
جهاندیده تاکید کرد: این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، دو برابر خواهد شد و همچنین در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرما مطابق با ماده ۱۸۱ قانون کار به محاکم قضایی معرفی می شود.

انتهای پیام/

۲۷ آبان ۱۴۰۰ ۱۶:۱۰
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید