اخبار

الزام تعاونی‌ها برای اعلام ثبت تغییرات به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

الزام تعاونی‌ها برای اعلام ثبت تغییرات به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
براساس رای دیوان عدالت اداری، بخشنامه استقلال تعاونی‌ها از اعلام تغییرات ثبتی به وزارت تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی باطل شد و تعاونی‌ها ملزم هستند برای انجام تغییرات از وزارتخانه مربوطه مجوز دریافت کنند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی  "محمد کبیری " معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی گفت : اگر بخش تعاون به یک اتاق شیشه‌ای تبدیل شود، کسی به خودش جرات نمی‌دهد به سمت فساد و انحراف برود.
وی به مصوبه هیات مقررات زدایی انتقاد و اعلام کرد که این مصوبه موجب کاهش تغییرات ثبتی تعاونی‌ها و به تبع آن افزایش بخش غیرشفاف شده است.
براساس مصوبه هیات مقررات‌زدایی که در مردادماه سال گذشته بدون حضور نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، شرکت‌های تعاونی برای تغییرات ثبتی هیچ نیازی به دریافت مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نداشتند.
سرانجام پس از ماه‌ها هیات عمومی دیوان عدالت اداری نه تنها این بخشنامه را ابطال کرد بلکه مصوبه هیات مقررات زدایی را مغایر سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون رفع موانع تولید دانست.
همچنین بر اساس رای دیوان عدالت اداری، تصمیم هیات مقررات زدایی باعث حذف نقش حاکمیتی وزارت تعاون در فرایند ثبت تغییرات تعاونی‌ها بوده و مغایر با مواد ۶۵ و ۶۶ قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی درباره اعمال نظارت دولت در اجرای قوانین و مقررات مربوط به بخش تعاونی است.
 

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۳۰
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید