اخبار

رتبه سوم سیستان و بلوچستان در تسهیلات اشتغال روستایی

رتبه سوم سیستان و بلوچستان در تسهیلات اشتغال روستایی
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان گفت: میزان طرح های مصوب و پرداخت تسهیلات اشتغالزایی پایدار روستایی این استان با هماهنگی های لازم و حمایت استاندار از رتبه آخر به سوم کشوری ارتقا یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان؛ علیرضا نورا با بیان اینکه ایجاد اشتغال برای جوانان بویژه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان است اظهار داشت: قانون شرایط ایجاد اشتغال پایدار را برای این قشر در کمتر از یک سال با 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات تلفیقی از صندوق توسعه ملی و منابع اعتباری بانک های عامل فراهم کرد.
وی افزود: با توجه به معضل بیکاری بیشترین تسهیلات به میزان 650 میلیارد تومان معادل 5.41 درصد از کل اعتبارات این حوزه به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: این موضوع از سال گذشته ابلاغ شد اما به دلیل برخی مشکلات تحقق نیافت به طوری که این استان جزو آخرین استانها در جذب تسهیلات اشتغال روستایی بود اما از اردیبهشت امسال با حمایت های استاندار به طور جدی دنبال شد.
وی افزود: 482 میلیارد تومان از این تسهیلات معادل 74.26 درصد در مرحله نخست توسط سه بانک کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون و صندوق کار آفرینی اختصاص یافت که بانک کشاورزی با 50 درصد کل این اعتبارات بیشترین سهم را به خود اختصاص داد.
نورا با بیان اینکه یکی از مشکلات سیستان و بلوچستان در زمینه جذب تسهیلات موضوع وثیقه بود گفت: تدابیر لازم در این زمینه با دستور استاندار و تشکیل کارگروه های متعدد، همکاری و تعامل مطلوب دستگاههای اجرایی و بانک ها برای رفع مشکلات و جذب تسهیلات بیشتر اندیشیده شد که این امر توفیقات بسیاری را برای استان به دنبال داشت.
وی افزود: سیستان و بلوچستان در چهار ماهه اخیر از رتبه 31 کشور از نظر معرفی طرح به بانک ها به رتبه نخست کشور ارتقا یافته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: بر اساس بررسی های انجام شده شرایط حدود 30 هزار نفر در سامانه کارا تایید شده است و این تسهیلات در سه بخش خدمات، صنعت و معدن و کشاورزی اعطلا خواهد شد.
وی افزود: تاکنون چهار هزار و 42 طرح با اعتبار 285 میلیارد تومان توسط بانک های عامل تصویب شده است.
نورا افزود: سه هزار و 204 طرح با 223 میلیارد تومان موفق به اخذ قرارداد با بانک های عامل شده که از این تعداد سه هزار و 100 طرح با اعتبار213 میلیارد تومان با اشتغال پنج هزار و 173 نفر موفق به دریافت این تسهیلات شده اند.
وی بیان کرد: هم اینک سیستان و بلوچستان در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بعد از استانهای کرمانشاه و خراسان رضوی رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: همچنین این استان رتبه پنجم کشوری را در طرح های مصوب در بانک ها کسب کرده است.
وی ادامه داد: سهم استان های مرزی کشور از این تسهیلات پرداختی 45 درصد است که بیش از 50 درصد این تسهیلات پرداخت شده مربوط به چهار استان کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و آذربایجان غربی است.
نورا گفت: بیشترین تسهیلات پرداخت شده سیستان و بلوچستان در بخش های صنایع معدنی کوچک، حمل و نقل، صنایع گوشت و صنعت نساجی بوده است.
وی سرمایه انسانی را مهمترین ظرفیت سیستان و بلوچستان عنوان کرد و افزود: برنامه ها تا جذب کامل تسهیلات یعنی 650 میلیارد تومان ادامه دارد تا شاهد رونق اشتغال در جوان ترین استان کشور باشیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان گفت: برنامه ریزی ها در استان برای جذب 800 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه طرح های اشتغالزایی روستایی است که در صورت تحقق این امر، زمینه اشتغال افزون بر 35 هزار نفر در این منطقه فراهم می شود.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: 75 درصد متقاضیان استفاده از تسهیلات اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری این استان را زنان و 25 درصد را مردان تشکیل می دهند.
مهرداد جهاندیده با بیان اینکه تسهیلات این حوزه در چارچوب مزیت های هر منطقه ارائه می شود افزود: 58 درصد تسهیلات تایید شده و معرفی شده به بانک های سیستان و بلوچستان به بخش صنعت، 22 درصد به بخش خدمات و 20 درصد به بخش کشاورزی اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی با توجه به مناطق روستایی، مرزی و عشایری متفاوت و از چهار تا 6 درصد است بیان کرد: تسهیلات در قالب طرح های توسعه ای، جدید و سرمایه در گردش ارائه می شود که از طرح های تایید شده سیستان و بلوچستان توسط بانکها 75 درصد به طرح های جدید، 12 درصد به طرح های توسعه ای و یک درصد به سرمایه در گردش اختصاص دارد.

                               

انتهای پیام/

۱۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۵۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید