اخبار

برگزاری دوره آموزش پدافند غیر عامل کارکنان اداره کل تعاون استان سیستان و بلوچستان

برگزاری دوره آموزش پدافند غیر عامل کارکنان اداره کل تعاون استان سیستان و بلوچستان
دوره آموزش پدافند غیر عامل با حضور مدیر کل ، معاونین و کارکنان اداره کل تعاون استان به مدت 2 روز در مورخ 5/3/90 لغایت 6/3/90 در سالن اجتماعات اداره کل توسط مدرسین اعزامی از وزارت تعاون برگزار شد

 

دوره آموزش پدافند غیر عامل با حضور مدیر کل ، معاونین و کارکنان اداره کل تعاون استان به مدت 2 روز در مورخ 5/3/90 لغایت 6/3/90 در سالن اجتماعات اداره کل توسط مدرسین اعزامی از وزارت تعاون برگزار شد.

ابتدا اثنی عشر یکی ازمدرسین اعزامی از وزارت تعاون در حاشیه دوره آموزش پدافند غیر عامل گفت تجارت حاصله از جنگهای گذشته خصوصاً هشت سال دفاع مقدس و جنگ آمریکا و انگلیس علیه عراق و جنگ 33 روزه حزب ا... علیه اسرائیل مؤید این نظر است که کشور مهاجم جهت در هم شکستن اراده ملت و توان اقتصادی و سیاسی کشور مورد تهاجم با اتخاذ استراتژی انهدام مرکز ، توجه خود را صرف بمباران و انهدام مراکز حیاتی و حساس می نماید.

وی افزود: دشمن بااستفاده از شیوه ها و ابزارهای جنگ نرم درصدد ضربه زدن یا تضعیف ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران می باشند.

اثنی عشر یکی از بهترین و ارزان ترین روش های مقابله ، دفاع یا پدافند غیر عامل است که با بکارگیری اصول و ملاحظات آن می توان به حفاظت زیر ساخت ها و کاهش آسیب پذیری ،مدیریت صحنه بحران و افزایش پایداری کشور در مقابل انواع تهدیدات مبادرت ورزید.

وی با اشاره به اینکه برگزاری کلاس ها و دوره های آموزش در زمینه دفاع غیر عامل یکی از گام های مهم اصولی و زیر بنایی در نیل به اهداف راهبردی دفاع غیرعامل در تقویت توان دفاعی ، ارتقای آستانه مقاومت ملی در برابر تهدیدات بالقوه و بالفعل دشمن و حفاظت از سرمایه های کلان ملی کشور می باشد گفت: آگاه سازی کلیه مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی یکی از اهداف مهم آموزش ها می باشد .

اثنی عشر هدف از دفاع غیر عامل را استمرار فعالیت های زیر بنایی ما تأمین نیازهای حیاتی ، تداوم خدمات رسانی عمومی و تسهیل اداره کشور در شرایط تهدید و بحران تجاوز خارجی و حفظ بنیه اداری کشور برغم حملات خصمانه و مخرب دشمن از طریق اجرای طرح های پدافند غیر عامل و کاستن از آسیب پذیری مستحدثات و تجهیزات حیاتی و حساس کشور دانست.

وی در خصوص اهمیت دفاع غیر عامل گفت دفاع غیر عامل موجب زنده ماندن و حفظ بقای نیروی انسانی که با ارزشترین سرمایه و موجودیت ملی کشور می باشد و موجب صرفه جویی کلان اقتصادی و ارزی در جهت تجهیزات و تسلیحات بسیار گران قیمت ، موجب تحمیل هزینه قابل توجه به دشمن باعث به وجود آمدن تأثیرات روحی و روانی مثبت در شهروندان و رزمندگان ، حفظ نیروها برای ضربه زدن در زمان و مکان و گرفتن آزادی و ابتکار عمل از دشمن، اجتناب ناپذیر بودن بروز جنگ های آینده و لزوم آمادگی دفاعی می گردد.

سپس خورسلیم دیگر مدرس حاضر در این دوره آموزشی در خصوص بحران افزود: بحران رویدادی است که به طور طبیعی یا به وسیله بشر به طور ناگهانی یا به صورت فزاینده به وجود آید و سختی و مشقتی را به جامعه انسانی تحمیل کند که برای برطرف کردن آن نیاز به اقدامات اضطراری ، اساسی و فوق العاده باشد. و در اصطلاحی دیگری در خصوص بحران گفت: بحران فرایندی است که در نتیجه یکسری عوامل طبیعی و غیر طبیعی شامل: انفجار ، فوران آتشفشان ،تسونامی ، زمین لرزه ، سیل و طوفان ، آتش سوزی های مهیب ، نشست گازها یا مواد خطرناک ، ناکار آمدهای فناوری ، هجوم بیماریهای واگیردار ،ناکار آمدی ها یا عدم کاربری اورژانس ، حملات احتمالی یا چیزی شبیه جنگ اتفاق می افتد . وسبب به خطر افتادن جان انسان ها یا آسیب پذیری ، بیماری ، فاجعه و یا به خطر افتادن امنیت جوامع یا اموال ملی و مردمی شده که نیازمند به یک پاسخ گویی جـدی

 

 

باهماهنگی از طرف سایر ارگان هایی که دراین زمینه همکاری می نمایند می باشد در واقع بروز هر نوع شرایط غیر معمول در سطح جوامع را می توان نوعی بحران تلقی نمود.

وی افزود: تقسیم بندی کلی مدیریت بحران به سه مرحله تقسیم می شود: 1- مرحله قبل از بحران ، مرحله حین بحران ، مرحله پس از بحران

خورسلیم در خصوص تهدیدات از سه نوع تهدیدی در جوامع تهدید نرم، تهدید نیمه نرم و تهدید سخت نام برد و پیرامون هر کدام توضیحاتی داد.

سومین مدرس مصطفی سعیدی پیرامون پدافند غیر عامل در حوزه IT به تدریس و آموزش حاضرین پرداخت.

وی مرکز داده را مکانی با امنیت فیزیکی بالا برخوردار از پهنای ارتباطی وسیع دارای انواع تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته متصل به شبکه های رایانه ای ملی و جهانی ، با خدمات تمام وقت و در دسترس نام برد و عمده خدمات آن را میزبانی وب، محیط گپ، خدمات نام دامنه ، چت الکترونیک و انباشت موقت دانست و از مزایای مرکز داده امنیت فیزیکی بالا، امنیت الکترونیکی بالا ، مقابله با افزونگی و تکرار اطلاعات ، ارائه بالاترین سرعت انتقال اطلاعات نام برد.

سعیدی: در خصوص ساختار واجزای مراکز داده ها ، تهدیدات مراکز داده ها پردازش های اطلاعات غیر مجاز ، نقش امنیت اطلاعات و نرم افزارهای کاربردی سیستم عامل  پست الکترونیک ، کارت هوشمند ، برخی از کاربردهای کارت هوشمند ، معماری ساختار کارت هوشمند با جنگ سایبری شامل(فضای سایبر، جنگ سایبر، ویژگی های فضای سایبر،ابزارها و سلاح های جنگ سایبری به بحث و گفتگو پرداخت.

وی در ادامه به راهبردهای پدافند غیر  عامل در حوزه وزارت تعاون به شرح ذیل پرداخت .

ـ امنیت زیر ساخت های وزارت تعاون، اتحادیه و تعاونی ها

ـ ارائه آموزش های لازم در حوزه پدافند غیر عامل برای تمامی کارکنان مربوطه

ـ برنامه ریزی و حمایت از اتحادیه ها و تعاونی ها جهت رعایت اصول پدافند غیر عامل

ـ کوچک سازی و تمرکز فعالیت ملی تعاونیها

ـ استقرار سیستم های چند فیلتره به منظور دستیابی به اطلاعات

ـ به کارگیری روشهای ایمن در بکارگیری نیروی انسانی

ـ استفاده از معیارها و ضوابط عمومی پدافند غیر عامل در ساختمان ها و تأسیسات و تجهیزات عمومی

ـ تهیه طرح جامع پدافند غیر عامل به منظور بهره برداری وزارت تعاون

ـ تشکیل شرکت های تعاونی پدافند غیر عامل به منظور فرهنگ سازی پژوهش و ایمن سازی

ـ شناسایی تعاونی های حیاتی ، حساس ، مهم

ـ طرح پنج ساله پدافند غیر عامل در حوزه وزارت تعاون

در خاتمه پس از جلسه پرسش و پاسخ از حاضرین در جلسه آموزشی آزمون کتبی به عمل آوردند.

 

بختیاری

مسئول روابط عمومی

 

 

۸ خرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید