چشم انداز چالش برانگیز آینده

معاونت اموراقتصادی و برنامه ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  فایلهای مرتبط
چشم انداز چالش برانگیز آینده
روندهای کلان تغییرات جمعیتی، جهانی ­­شدن، تحولات فناوری و تغییرات اقلیمی در حال دگرگون­ سازی اقتصادها و جوامع هستند. به تعبیری در آستانه تجربه فرآیند تحول و شکل­ گیری مرزهای جدید کسب­ و کار، اقتصادهای دانش ­بنیان، و نظام­های نوین رفاهی و حمایتی هستیم که ساختارها و نهادهای حاکمیتی، اقتصادی و اجتماعی را با چالش­های چندبعدی و پیچیده­ای به ­رغم ظهور بسیاری از فرصت­های جدید برای رشد و توسعه، مواجه خواهند کرد. چنین تحولاتی می­توانند دارای پتانسیل رشد درآمد جهانی و بهبود کیفیت زندگی مردم در اقصی نقاط جهان باشند یا ممکن است به افزایش نابرابری، نگرانی و بی عدالتی دامن زنند. بنابراین برای درک و تجمیع انتظارات متفاوت بازیگران عرصه ­های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و تدوین چشم­ اندازهای راهبردی در مورد آینده به فرآیندی سازماندهی شده و هدفمند نیاز داریم تا حامی و مصدق توسعه گسترده اقتصادی و اجتماعی باشیم.

در گزارش حاضر چهار سناریوی مختلف توسعه جوامع تا سال 2050 را بررسی می ­کنیم. سناریوها با هدف تمهید مبنایی برای فرآیند راهبردی و هم­ترازی در موضوعات اقتصادی، اشتغال، تأمین اجتماعی و فناوری پایه­ ریزی شده ­اند و قابل استفاده در بررسی موضوعات زیر هستند:

-         ثبات اقتصادی و تأمین منابع مالی،

-          تأثیرپذیری نظام رفاه و تأمین­ اجتماعی از تحولات اقتصادی-اجتماعی،

-         آینده مشاغل و تعالی مهارت و تخصص منابع انسانی،

-         پتانسیل اقتصادی و اجتماعی فناوری.

در هر یک از سناریوها نخست به وضعیت درحال تغییر ریسک­ها و تهدیدات می­پردازیم، سپس نحوه برخورد جامعه با حوادث و اضطرارهای متأثر بر آن را بررسی می­کنیم. این سناریوها با هدف برانگیختن افکار و ایده­ها، به چالش کشیدن تفکر معمول و هموارسازی مسیر مباحث ساختاری معطوف به اهمیت تحولات متعدد آتی ارائه شده ­اند.

 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.